Pontificia Academia Pro Vita

Chi Siamo

MEMBERI DELL'ACCADEMIA

I Membri sono divisi in quattro categorie: i Membri Ordinari e quelli Onorari sono nominati dal Papa, gli Ordinari per un quinquennio. I Membri Corrispondenti e i Giovani Ricercatori, invece, sono scelti dal Consiglio Direttivo, sempre per cinque anni. Tutti i Membri hanno esperienza in vari settori delle scienze biomediche e nelle discipline relative ad esse.

Membri: 80     Vai a:   

 
^

Angelo

Eda Joanne

Assistant Clinical Professor of Psychiatry, Tufts University School of Medicine, Boston

Nazionalità: USA

Data della nomina: July 13, 1996

Scadenza della nomina: July 13, 2016

 
^

Aoki

Kiyoshi

Professor Emeritus, Sophia University, Director of Sophia Bioethics Institute,Tokyo.

Nazionalità: Japanese

Data della nomina: May 31, 1994

Scadenza della nomina: December 31, 2016

 
^

Arvanitis

Agni Vlavianos

President and Founder of the Biopolitics International Organisation

Nazionalità: Greek

Data della nomina: July 13, 1996

Scadenza della nomina: July 13, 2011

 
^

Arzú de Wilson

Maria Mercedes

President and Founder of the Family of the Americas Foundation

Nazionalità: Guatemalan

Data della nomina: May 31, 1994

Scadenza della nomina: December 31, 2016

 
^

Ayoub

Joseph

Professor of Hemato-Oncology, University of Montreal

Nazionalità: Canadian

Data della nomina: March 5, 2001

Scadenza della nomina: March 5, 2011

 
^

Aznar

Justo

Director, “Instituto de Ciencias de la Vida”

Nazionalità: Spanish

Data della nomina: May 9, 2005

Scadenza della nomina: December 31, 2016

 
^

Bonelli

Johannes

Director, Institute for Medical Anthropology and Bioethics (IMABE)

Nazionalità: Austrian

Data della nomina: July 13, 1996

Scadenza della nomina: July 13, 2011

 
^

Rev.

Borgman

Scott

Coordinating Secretary

Nazionalità: USA

Data della nomina: October 1, 2010

Scadenza della nomina: June 15, 2016

 
^

Brown

Judie

President, American Life League, Inc.

Nazionalità: USA

Data della nomina: July 13, 1996

Scadenza della nomina: July 13, 2011

 
^

Caltroni

Luigi Giacomo

Member of the Municipal Council for the Family of Verona

Nazionalità: Italian

Data della nomina: July 13, 1996

Scadenza della nomina: July 13, 2011

 
^

Calva Mercado

Maria del Pilar

Professor of Bioethics, Anahuac University

Nazionalità: Mexican

Data della nomina: February 28, 2002

Scadenza della nomina: February 28, 2012

 
^

Casini

Carlo

President, Pro Life Movement, Italy

Nazionalità: Italian

Data della nomina: May 31, 1994

Scadenza della nomina: December 31, 2016

 
^

Caturelli

Alberto

Director, “Centro de Estudios Filosóficos”, Córdoba

Nazionalità: Argentinian

Data della nomina: June 28, 1996

Scadenza della nomina: December 31, 2016

 
^

Chapron

Charles

Professor of Obstetrics and Gynecology, University Paris Descartes, France, Professor and Chair, Head of Department of Obstetrics and Gynecology and Reproductive Medicine, CHU Cochin, Paris, France.

Nazionalità: French

Data della nomina: September 28, 2012

Scadenza della nomina: December 31, 2016

 
^

Chłap

Zbigniew

Professor Emeritus of Medicine, Jagiellonian University, Kraków
President of Medical Association "Doctors of Hope"

Nazionalità: Polish

Data della nomina: May 31, 1994

Scadenza della nomina: December 31, 2016

 
^

Sr.

Chyrowicz

Barbara

S.S.p.S.

Head of the Department of Applied Ethics, Faculty of Philosophy, The John Paul II Catholic University, Lublin

Nazionalità: Polish

Data della nomina: July 7, 2001

Scadenza della nomina: July 7, 2016

 
^

Sr.

Cvelbar

Mirjam

S.L.

Gynecologist, ‘Zdravstveni Dom Novo Mesto’

Nazionalità: Slovenian

Data della nomina: April 4, 1997

Scadenza della nomina: April 4, 2012

 
^

Czachorowski

Marek Lesław

Assistant Professor of Ethics, The John Paul II Catholic University of Lublin

Nazionalità: Polish

Data della nomina: July 13, 1996

Scadenza della nomina: July 13, 2011

 
^

D’Rozario

Benedict

Executive Director, Caritas Bangladesh

Nazionalità: Bangladesh

Data della nomina: September 12, 1997

Scadenza della nomina: November 30, -0001

 
^

Rev.

Ďačok

Ján

S.J.

Professor of Moral Theology, Pontifical Gregorian University, Rome

Nazionalità: Slovak

Data della nomina: April 20, 2002

Scadenza della nomina: April 20, 2012

 
^

De Marcellus Vollmer

Christine

President, ‘Provida de Venezuela’ (PROVIVE) President, Alianza Latinoamericana para la Familia -ALAFA

Nazionalità: French/USA/Venezuelan

Data della nomina: May 31, 1994

Scadenza della nomina: December 31, 2016

 
^

Di Pietro

Maria Luisa

Associate Professor of Bioethics, School of Medicine “A. Gemelli”, Catholic University of the Sacred Heart, Rome

Nazionalità: Italian

Data della nomina: July 13, 1996

Scadenza della nomina: December 31, 2016

 
^

Di Virgilio

Domenico

Deputy of the Italian Parliament

Nazionalità: Italian

Data della nomina: May 31, 1994

Scadenza della nomina: December 31, 2016

 
^

Finnis

John

Professor of Law and Legal Philosophy Emeritus, University of Oxford (UK)
Biolchini Family Professor of Law, University of Notre Dame, Indiana (USA)

Nazionalità: Australian

Data della nomina: July 2, 2001

Scadenza della nomina: December 31, 2016

 
^

Fiori

Angelo Giuseppe

Professor Emeritus of Legal Medicine, Catholic University of the Sacred Heart, Rome

Nazionalità: Italian

Data della nomina: April 18, 2002

Scadenza della nomina: December 31, 2016

 
^

Rev.

Fleming

John Irving

Adjunct Professor of Bioethics, Southern Cross Bioethics Institute, Adelaide

Nazionalità: Australian

Data della nomina: July 13, 1996

Scadenza della nomina: July 13, 2016

 
^

Gigli

Gian Luigi

Full Professor of Neurology, University of Udine Currently Member of the Chamber of Deputies of the Italian Parliament (Academy Membership in abeyance)

Nazionalità: Italian

Data della nomina: June 28, 2004

Scadenza della nomina: December 31, 2016

 
^

Rev.

Gomez

Fausto

O.P.

Professor of Theology and Bioethics at the University of Saint Joseph (Macau) and the University of Santo Tomas (Manila). Promoter of Ongoing Formation, Dominican Province of Our Lady of the Rosary.

Nazionalità: Spanish

Data della nomina: February 14, 2000

Scadenza della nomina: February 14, 2015

 
^

Gormally

Luke

Director Emeritus (1981-2000), The Linacre Centre for Healthcare Ethics, London (now The Anscombe Bioethics Centre, Oxford), England. Senior Research Fellow, The Linacre Centre, and Research Professor, Ave Maria School of Law, Ann Arbor, Michigan, U.S.A. (2001-2007).

Nazionalità: British

Data della nomina: July 2, 2001

Scadenza della nomina: December 31, 2016

 
^

Grzegocki

Mieczyslaw

Head of Medical Physiology Department, Lviv National Medical University

Nazionalità: Ukrainian

Data della nomina: November 14, 2001

Scadenza della nomina: December 31, 2017

 
^

Rev.

Gutierrez

José Guillermo

Officer, Pontifical Council for the Family, Vatican City

Nazionalità: Mexican

Data della nomina: February 27, 2004

Scadenza della nomina: February 27, 2015

 
^

Herranz

Gonzalo

Professor Emeritus, Department of Biomedical Humanities, School of Medicine, University of Navarra

Nazionalità: Spanish

Data della nomina: May 31, 1994

Scadenza della nomina: December 31, 2016

 
^

Hilgers

Thomas William

Director, Pope Paul VI Institute for the Study of Human Reproduction, Omaha

Nazionalità: USA

Data della nomina: May 31, 1994

Scadenza della nomina: December 31, 2016

 
^

Hogan

Frances Xavier

Practicing Attorney with Lyne, Woodworth & Evarts LLP

Nazionalità: USA

Data della nomina: November 27, 1996

Scadenza della nomina: November 30, -0001

 
^

Rev.

Honings

Bonifacio

O.C.D.

Professor Emeritus of Moral Theology, Pontifical Lateran University, Rome

Nazionalità: Dutch

Data della nomina: May 31, 1994

Scadenza della nomina: December 31, 2016

 
^

Iglesias-Rozas

Teresa

Professor Emeritus of Philosophy, School of Philosophy, University College Dublin

Nazionalità: Irish/Spanish

Data della nomina: July 13, 1996

Scadenza della nomina: September 26, 2014

 
^

Kabore

Etienne

Head, ‘Cabinet Médical Sainte Marie Bernadette’, Ouagadougou
President Emeritus 'Centre médical Paul VI'

Nazionalità: Burkina Faso

Data della nomina: May 31, 1994

Scadenza della nomina: December 31, 2016

 
^

Kenner

Lukas

Professor of Molecular Pathology, Medical University, Wien

Nazionalità: Austrian

Data della nomina: February 26, 2007

Scadenza della nomina: December 31, 2016

 
^

Kerdelhue

Bernard

Director of Research, French National Center for Scientific Research (CNRS), Paris, FRANCE Adjunct Research Professor, Dept Ob/Gyn, Estern Virginia Medical School, Norfolk,USA.

Nazionalità: French

Data della nomina: December 18, 1997

Scadenza della nomina: December 31, 2016

 
^

Lebech

Anne Mette Maria

Lecturer, Department of Philosophy, National University of Ireland

Nazionalità: Danish

Data della nomina: November 27, 1996

Scadenza della nomina: November 30, -0001

 
^

Leddy

Jennifer

Private Practicioner of Law

Nazionalità: Canadian

Data della nomina: April 28, 1997

Scadenza della nomina: April 28, 2012

 
^

Rev.

Lee

Dong-Ik

Chairman and Ceo, Catholic Medical Center, Prof. Emeritus of Catholic University of Korea. Secretary of Bioethics Committee of Catholic Bishop's Conference of Korea.

Nazionalità: South Korean

Data della nomina: February 27, 1999

Scadenza della nomina: February 27, 2015

 
^

Rev.

Lucas Lucas

Ramón

L.C.

Professor of Philosophical Anthropology and Bioethics, Pontifical Gregorian University, Rome

Nazionalità: Spanish

Data della nomina: May 4, 1998

Scadenza della nomina: December 31, 2016

 
^

Lugo

Elena

Visiting Professor at the University CAECE; also at the Catholic University of Argentina , Member of the Institutional Ethics Committee - National Academy of Medicine, Clinical Ethics Consultantat Inmaculate Conception Hospital (Puerto Rico) Director, Fr. J. Kentenich Bioethics Commission, Schoenstatt Secular Institute, Buenos Aires Author of 6 books on Bioethics

Nazionalità: USA

Data della nomina: May 22, 2000

Scadenza della nomina: November 30, -0001

 
^

Machino

Saku

Professor of Law, Sophia University Institute of Bioethics

Nazionalità: Japanese

Data della nomina: February 27, 1999

Scadenza della nomina: February 27, 2015

 
^

Mancuso

Salvatore

Gynecologist, President of the Ethics Committee, Policlinico “A. Gemelli”, Catholic University of the Sacred Heart

Nazionalità: Italian

Data della nomina: February 25, 2011

Scadenza della nomina: November 30, -0001

 
^

Manzanera

Miguel

Director, Bioethics Institute, Catholic Bolivian University

Nazionalità: Spanish

Data della nomina: July 13, 1996

Scadenza della nomina: July 13, 2011

 
^

McGuckin

Colin

President, Cell Therapy Research Institute, Lyon

Nazionalità: British

Data della nomina: July 25, 2017

Scadenza della nomina: December 31, 2016

 
^

Mémeteau

Gérard

Professor of Civil Law and Forensic Medicine, University of Poitiers

Nazionalità: French

Data della nomina: July 13, 1996

Scadenza della nomina: July 13, 2011

 
^

Obiglio

Hugo

Vice President and Director, National Academy of Moral and Political Sciences of Argentina

Nazionalità: Argentinian

Data della nomina: May 31, 1994

Scadenza della nomina: December 31, 2016

 
^

Rev.

Pavone

Frank

National Director of “Priests for Life”, Staten Island

Nazionalità: Italy/USA

Data della nomina: March 25, 2010

Scadenza della nomina: March 25, 2015

 
^

Petraglia

Felice

Professor of Obstetrics and Gynecology, University of Siena

Nazionalità: Italian

Data della nomina: February 25, 2011

Scadenza della nomina: December 31, 2016

 
^

Pineda

Rafael Luis

Profesor de Ginecología, Facultad de Ciencias Médicas, Universidad Nacional de Rosario; Miembro de la Academia Nacional de Medicina de Buenos Aires Consultor del Departamento de Bioética, Facultad de Ciencias Biomédicas de la Universidad Austral

Nazionalità: Argentinian

Data della nomina: May 9, 2005

Scadenza della nomina: December 31, 2016

 
^

Poltawska

Wanda

Retired Lecturer on Theology, Pontifical Theological Academy, Krakow

Nazionalità: Polish

Data della nomina: May 31, 1994

Scadenza della nomina: December 31, 2016

 
^

Preziosi

Paolo

Emeritus Professor of Pharmacology, Catholic University of the Sacred Heart, Rome

Nazionalità: Italian

Data della nomina: October 17, 2005

Scadenza della nomina: December 31, 2016

 
^

Rev.

Pulinchuvattil

Abraham

Director, Pope John Paul II Institute of Counseling and Bioethics, Kozhikode

Nazionalità: Indian

Data della nomina: March 2, 2006

Scadenza della nomina: March 2, 2016

 
^

Raymakers

John Anthony

Secretary-treasurer of the Foundation for Medical Ethics

Nazionalità: Dutch

Data della nomina: February 25, 2011

Scadenza della nomina: December 31, 2016

 
^

Reiter

Johannes

Professor of Moral Theology, Seminar für Moraltheologie, Katholisch-Theologische Fakultät, Johannes Gutenberg Universität, Mainz

Nazionalità: German

Data della nomina: July 13, 1996

Scadenza della nomina: July 13, 2011

 
^

Rethorė

Marie-Odile

Physician at the Institute “Jérôme Lejeune”, Paris

Nazionalità: French

Data della nomina: June 28, 1996

Scadenza della nomina: December 31, 2016

 
^

Sr.

Rollet

Marie-Luc

Vice-President of the “St. Vincent de Paul” Clinic, Bourgoin-Jallieu

Nazionalità: French

Data della nomina: June 28, 1996

Scadenza della nomina: December 31, 2016

 
^

Rozario

Raymond

Executive Secretary of Caritas Pakistan

Nazionalità: Pakistani

Data della nomina: November 27, 1996

Scadenza della nomina: November 27, 2011

 
^

Sapin

Emmanuel

Chief of the Department of Pediatric and Neonatal Surgery, “Centre Hospitalier Universitaire”, Dijon

Nazionalità: French

Data della nomina: July 13, 1996

Scadenza della nomina: December 31, 2016

 
^

Schepens

Philippe

Medical Doctor, Professor Emeritus at the MEDO Institute, General Secretary, World Federation of Doctors Who Respect Human Life

Nazionalità: Belgian

Data della nomina: May 31, 1994

Scadenza della nomina: December 31, 2016

 
^

Msgr.

Schooyans

Michael

Emeritus Professor of Theology, Louvain University

Nazionalità: Belgian

Data della nomina: July 21, 2001

Scadenza della nomina: December 31, 2016

 
^

Seifert

Josef Maria

Founding Rector and Full Professor (catedrático) of the International Academy of Philosophy in the Principality Liechtenstein (1986-) and at the Pontifical Catholic University of Chile, Santiago de Chile (2004-2012),and at the IAP-IFES, Spain (2011-)

Nazionalità: Austrian

Data della nomina: June 28, 1996

Scadenza della nomina: December 31, 2016

 
^

Serrano

José Miguel

Member "Comité de Bioética de España" Member "Comisión de Garantías para la Donación y Utilización de Células y Tejidos Humanos. Instituto de Salud Carlos III, Ministerio de Economia y competividad."

Nazionalità: Spanish

Data della nomina: May 22, 2000

Scadenza della nomina: December 31, 2016

 
^

Shewmon

Daniel Alan

Chief of the Neurology Department, Olive View-UCLA Medical Center, Sylmar

Nazionalità: USA

Data della nomina: July 13, 1996

Scadenza della nomina: July 13, 2011

 
^

Šipr

Kvetoslav

Professor of Community Medicine and Bioethics, Palacky University Faculty of Medicine, Olomouc, Czech Republic

Nazionalità: Czech

Data della nomina: July 11, 2007

Scadenza della nomina: December 31, 2016

 
^

Spaemann

Robert

Emeritus Professor of Philosophy, Ludwig-Maximilian University of München

Nazionalità: German

Data della nomina: June 28, 1996

Scadenza della nomina: December 31, 2016

 
^

Splendori

Franco

Professor of Health Services Programming and Organization, Tor Vergata University, Rome

Nazionalità: Italian

Data della nomina: May 31, 1994

Scadenza della nomina: December 31, 2016

 
^

Rev.

Szostek

Andrzej

Head of the Chair of Ethics, Faculty of Philosophy, “John Paul II” Catholic University, Lublin

Nazionalità: Polish

Data della nomina: July 2, 2001

Scadenza della nomina: December 31, 2016

 
^

Tarantino

Antonio

Professor of Philosophy of Law, University of Salento

Nazionalità: Italian

Data della nomina: February 28, 2002

Scadenza della nomina: November 30, -0001

 
^

Tejada

Edgar

Medical Director British American Hospital - Lima Peru
Professor of Bioethics: Universidad Católica Santo Toribio de Mogrovejo - Chiclayo Peru Magister Bioética y Biojurídica

Nazionalità: Peruvian

Data della nomina: February 23, 2004

Scadenza della nomina: February 23, 2015

 
^

Umiastowski

Jerzy

Chairman of the Independent Bioethical Commission for Biomedical Experiments, Gdansk

Nazionalità: Polish

Data della nomina: July 13, 1996

Scadenza della nomina: July 13, 2011

 
^

Vazquez

Odilón

Coordinator at the Faculty of Health Sciences, School of Medicine, Anahuac University, México Norte

Nazionalità: Mexican

Data della nomina: February 28, 2002

Scadenza della nomina: February 28, 2012

 
^

Ventura-Juncá

Patricio

Professor of Pediatrics and Bioethics, Pontifical Catholic University of Chile

Nazionalità: Chilean

Data della nomina: February 12, 2004

Scadenza della nomina: December 31, 2016

 
^

Villeda

Mauricio

Founder Member of “Provida”, Tegucigalpa

Nazionalità: Honduran

Data della nomina: April 28, 1997

Scadenza della nomina: April 28, 2012

 
^

Waldstein

Wolfgang

Emeritus Professor of Law, Pontifical Lateran University, Rome

Nazionalità: Austrian

Data della nomina: May 31, 1994

Scadenza della nomina: December 31, 2016

 
^

Ward

Thomas

Retired family physician, Suffolk Family Practitioner Committee, the National Health Service

Nazionalità: British

Data della nomina: April 30, 2007

Scadenza della nomina: December 31, 2016

 
^

Zurak

Niko

Scientific Adviser, Medical School, University of Zagreb

Nazionalità: Croatian

Data della nomina: November 21, 2005

Scadenza della nomina: November 30, -0001